100 – letnia rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

„11 listopada to wielka data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa”.
To jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości. W tym roku 11 listopada to dzień szczególny, bo minęło dokładnie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycją są uroczyste obchody tego dnia w Naszym Domu. Z tej okazji 13 listopada mieszkanki wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali uroczysty program słowno – muzyczny poświęcony tym wydarzeniom. 

W przygotowanym przedstawieniu aktorzy zaprosili widzów na niezwykłą lekcję historii, która była okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my, Polacy. Widzowie poznali okoliczności, które doprowadziły do utraty niepodległości, późniejszych wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz przybliżenie znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych, które wzbudzały refleksję nad wartością wolności i niepodległości.

Po zakończonym przedstawieniu i odśpiewaniu  hymnu narodowego głos zabrała Dyrektor DPS, Pani Małgorzata Chrobak. Dziękując za przygotowany program, pani Dyrektor wspomniała także o związkach Domu z ważną dla niepodległości Polski postacią – 18 lipca 1929 roku dwór w Stróżach miał zaszczyt gościć trzeciego Prezydenta Rzeczpospolitej, prof. Ignacego Mościckiego, wraz z małżonką. Tym lokalnym akcentem w opowieści o drodze do niepodległości zakończyło się nasze listopadowe spotkanie, ale wrażenia i przemyślenia towarzyszące nam tego ważnego dnia jeszcze długo pozostaną w naszych sercach.

Skip to content