Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, zawsze przypada na dzień 15 sierpnia. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

W tradycji ludowej święto to jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do Kościoła do poświęcenia barwne bukiety złożone ze zbóż, owoców, warzyw, kwiatów i ziół. Wokół święta Wniebowzięcia powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień snopów uplecionych ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać tak ludzi jak i zwierzęta domowe przed wieloma chorobami.

W naszym Domu w ramach terapii zajęciowej mieszkańcy przygotowali piękne bukiety pachnące ziołami i barwne kwiatami, które zostały poświecone 15 sierpnia br. na Uroczystej Mszy św.

15 sierpnia 2020 r. obchodziliśmy również 100. rocznica tzw. Cudu nad Wisłą – bohaterskiej obrony Warszawy i odwrócenia przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Skip to content