XVI Biesiada przeszła już do historii…

Nasze sierpniowe spotkania stały się już tradycją. W tym roku odbyliśmy podróż do przeszłości, bowiem motywem przewodnim tegorocznej szesnastej Biesiady, która odbyła się 28 sierpnia 2019r.  były lata 80 – te. Wspominaliśmy czasy trudne, a młodemu pokoleniu wydające się niekiedy śmieszne. Wielu z nas pamięta puste półki, upokarzające kolejki, kartki żywnościowe i brak wolności z jednej strony, a z drugiej – uprzywilejowanie ludzi związanych z partią komunistyczną, których symbolem były sklepy PEWEX. W sklepie tym można było dostać wszystko to, czego nie była w stanie wyprodukować socjalistyczna gospodarka.

Na zabawę integracyjną do naszego Domu przybyły jak co roku dyrekcje i delegacje mieszkańców z zaprzyjaźnionych DPS-ów z Nowodworza, Sieradzy, Karwodrzy, Wietrzychowic, Tarnowa – ul. Szpitalna i z ul. Czarna Droga, Zbyszyc, Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów Gminy Zakliczyn, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierżaninach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Stróżach.

Swoją obecnością zaszczycili nas dr Michał Wojtkiewicz – Poseł na Sejm RP, Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn, Pan Jacek Hudyma – Wicestarosta Tarnowski, Paweł Smoleń – Przewodniczący Rady Powiatu, Irena Kusion – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Józef Gwiżdż – Radny Powiatu Tarnowskiego, Wacław Prażuch – Sekretarz Powiatu Tarnowskiego, Anna Górska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Barbara Żychowska – Dyrektor Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Stanisław Nosek – Prezes Koła Łowieckiego „Melsztyn”, Tomasz Damian – Prezes ZG Ochotniczych Straży Pożarnych RP, o. Wacław Bujak – Kapelan DPS-u, Jan Rogowski – b. Dyrektor DPS Stróże, Ewa Krakowska – Prezes Stowarzyszenia „Pod bocianim gniazdem” w Stróżach, Państwo Zofia i Zdzisław Górnikiewiczowie – Przyjaciele Domu, Aneta Fior – Kierownik WTZ Dzierżaniny.

Na początku Biesiady Pani Dyrektor Małgorzata Chrobak powitała wszystkich przybyłych gości. Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Pan Michał Wojtkiewicz, Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Pan Jacek Hudyma, i Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak.

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję przez zespół „Orchidea” składający się z mieszkanek naszego Domu oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy ze Stróż. Aktorzy wcielili się w role ludzi żyjących w latach 80-tych. Barwne ubrania, modne w tamtym latach oraz rekwizyty pozwoliły gościom na przeniesienie się w realia wydarzeń poprzedniego wieku. Przedstawienie miało na celu w zabawny sposób przedstawić problemy z jakimi mierzyć musieli się ówcześni mieszkańcy Polski. Opowiedziana została historia małżeństwa Mietka i Halinki, którzy wspominają minione lata mówiąc o ich zaletach. Następnie jedno z nich we śnie może jeszcze raz doświadczyć tego co przeżyło w młodości. Goście przemierzali z Mietkiem kolejne miejsca i obserwowali sytuacje w jakich się znalazł. Wszechobecne kolejki to tylko jeden z problemów… Przedstawienie przygotowali Anna Oświęcimska, Magdalena Ojczyk i Tadeusz Łazarz.

Gwiazdą wieczoru był Kordian, a właściwie Wacław Cieślik – piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Uczestnicy Biesiady usłyszeli m.in. piosenkę „Dziewczyna z gór”  i  „Wina dzban”.

Podczas wspólnego biesiadowania mieszkanki i goście bawili się już tradycyjnie przy dźwiękach zaprzyjaźnionego zespołu „GAMA”. Nie zabrakło również stoisk z ciastami, napojami, „ chłopskim jadłem” oraz przysmakami z grilla. Jak co roku dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, po której odbyło się dodatkowe losowanie 10 – ciu  nagród „głównych” , a także fotobudka w której każdy uczestnik mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Można było również sprawdzić swoje umiejętności wokalne w „Szansie na sukces”. Wszyscy bawili się wspaniale do późnych godzin wieczornych.

Szczególne podziękowania kierujemy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie za pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie Biesiady z puli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zarządowi Województwa Małopolskiego za przyznanie środków na organizację Biesiady.

Skip to content