Kulturalny weekend w Zakliczynie

31 sierpnia 2019 r. mieszkanki naszego Domu udały się na teren ośrodka sportowo-rekreacyjnego „Kamieniec” w Zakliczyna aby wziąć udział w 20 „Święcie Fasoli”. Jest to największa i najpopularniejsza w Małopolsce zakliczyńska impreza promująca produkt lokalny – fasolę „Piękny Jaś”. Nasza gmina znana jest z uprawy tego warzywa i co roku odwiedza ją w tym okresie wielu turystów. 

Podczas imprezy można było skosztować fasolki po zakliczyńsku serwowanej przez burmistrza Miasta i Gminy Pana Dawida Chrobaka oraz posła na sejm RP Pana Michała Wojtkiewicza. Głównymi atrakcjami  wydarzenia były: Jarmark Produktu Lokalnego, prezentacje sceniczne oraz lunapark na zakliczyńskim Rynku. W tym roku na scenie Święta Fasoli wystąpił zespół „Brathanki”.

Natomiast  1 września mieszkanki uczestniczyły w XXI Dożynkach Województwa Małopolskiego, które rozpoczęła uroczysta Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Później nastąpiły oficjalne obchody dożynkowe. Było przekazanie chleba i dzielenie się nim z uczestnikami wydarzenia. W obrzędzie dożynkowym wzięło udział 30 grup wieńcowych. Wieńce oceniano w dwóch kategoriach – tradycyjnego i nowoczesnego. Najpiękniejszym tradycyjnym wieńcem jury orzekło wieniec z Poręby Radlnej, najpiękniejszym współczesnym – wieniec z Sieciechowic . Wieniec z Poręby Radlnej będzie reprezentował Małopolskę na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Ogłoszono również wyniki w konkursie  „Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego”.

W czasie dożynek nie zabrakło stoisk regionalnych i występów kapel ludowych. Obrzęd dożynkowy przygotował zespół „Gwoździec”. Na stoiskach można było  skosztować lokalnych potraw i smakołyków oraz żurku, którym częstowali uczestników gospodarze dożynek Pani Anna Pieczarka i  Pan Dawid Chrobak .  Następnie na scenie wystąpił Kabaret PAKA.  Gwiazdą wieczoru był zespół  „Golec uOrkiestra”.

Skip to content