Powstanie Warszawskie

Dnia 31 lipca 2014r. zespół ” Orchidea” i uczestnicy ŚDS przedstawili program słowno-muzyczny oparty na wspomnieniach uczestników i poświęcony bohaterom Powstania Warszawskiego. W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wielkiego zbrojnego zrywu narodowego. Choć powstańcy ponieśli militarną klęskę ich czyn na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako najwyższy wyraz patriotyzmu.

Powstanie to nie tylko wielka epopeja bezgranicznego bohaterstwa milionowej stolicy i jej powstańców. Szczytów tego bohaterstwa nic nie zdoła przesłonić ani przewyższyć. Powstanie Warszawskie to  63 dni walki, prowadzonej w warunkach istnego piekła, w czasie której miasto legło w gruzach, spopieleniu uległy bezcenne skarby kultury, życie straciło setki tysięcy ludzi,  a reszta mieszkańców milionowej stolicy udała się na tułaczkę i poniewierkę. Mimo tych ciężkich i dramatycznych przeżyć powstańcom nie brakowało wiary, nadziei i optymizmu, o czym świadczą powstańcze wiersze i piosenki w wykonaniu naszych artystów.
Powstanie Warszawskie żyje i żyć powinno w naszej narodowej świadomości całą głębią szacunku dla szczytów bohaterstwa i zadumą nad jego historyczną prawdą.

Skip to content